poniedziałek, 24 marca 2014

Warsztaty w ŻabikowieDnia 12 marca 2013 roku nasza grupa uczestniczyła w warsztatach, które odbyły się w Muzeum Martyrologicznym w Żabikowie.


Dowiedzieliśmy się między innymi jak działał obóz karno-śledczy w Żabikowie, który najpierw był wychowawczym obozem pracy dla młodzieży, później zaś był to obóz  dla Polaków sprzeciwiających się Niemcom. 
Następnie przedstawiono nam informacje, mówiące jak funkcjonowały obozy dla Żydów, obozy autostradowe, obozy melioracyjno-rolnicze oraz obóz w Lesznie.Obóz Zbiorczy Niemieckiego Frontu Pracy w Lesznie powstał w kwietniu 1941 roku. Początkowo znajdował się w pobliżu dworca, później zaś rozbudowano go w Gronowie. W listopadzie 1941 roku liczba więźniów wynosiła 220, rok później liczba ta wzrosła do 300, dlatego też część została odsyłana do Poznania. Wielu  mieszkańców Leszna decydowało się udzielać pomocy Żydom. Apteka pod Lwem dostarczała leki, wiele osób dostarczało również chleb. Niestety nawet za najmniejszą pomoc groziły surowe kary. Jedną z rodzin, które spotkała kara, była rodzina Łukaszewskich, matka, ojciec i trójka dzieci. Za pomoc Żydom dnia 28 lipca 1942 roku zostali oni aresztowani.


W roku 1943 z przez klęski na wschodzie zarządzono likwidację wszystkich obozów pracy dla Żydów w związku z czym ludność została przewieziona do Auschwitz.


Poniżej przestawiamy kilka zdjęć z warsztatów w Żabikowie:Brak komentarzy:

Prześlij komentarz